Så är det dags för firande av klubbens jubileum. Redan 1882 bildades vår segelförening och det ska vi fira! 

Först seglar vi 10:00 en jubileumssegling med den populära slowstarten där alla kan vara med. 

Vid 18:00 bänkar vi oss för en riktigt god middag signerad vår klubbkompis Nouri som i vanliga fall driver kiosken i hamnen.


Middags meny för 20 augusti 2022
Vi inleder kvällen med ett Mingelbord med smårätter såsom dipp och tillbehör, plus kyckling-saté som grillas på plats.Veg alternativ: grillade grönsaker och på mingelbordet finns veganska smårätter. Dryck: Mousserande vin och alkoholfria alternativ
Till huvudrätt bjuds det på grillbuffé, grillad fläskfilé på spett, spett med grönsaker. Stekta färska potatisar, flera sallader och såserVegan/vegitariskt alternativ: grillad tofu och överraskningsrätt. Dryck: Vin/Öl/Alkoholfria alternativ 
Middagen avslutar vi med kaffe, glasstårta och blandad frukt. Vegan/vegitarisk alternativ: fruktsallad och en saffranspudding.
Kuvertavgift: 385 kr per person. Segelklubben står för halva avgiften så du som medlem betalar enbart 195 kr. Sista dag för anmälan den 15:e augusti.


Klicka här för att anmäla dig: https://simplesignup.se/private_event/195045/d8ebf65d0c